Yeni başlayanlar adına yazılımı bilgisayarınıza kurmak başlangıç öncesi fazlasıyla heyecan verici bir adımdır. Eğer bütçeniz yeterse hızlı bir bilgisayar alabilirsiniz ya da günlük hayatta kullandığınız bilgisayarınızı birkaç düzenleme ve temizleme ile çalışmaya hazır hale getirebilirsiniz. Teknik aksaklıklara dayanan birçok engel, müzikal gelişiminizi yavaşlatabilir. İşte ses ve video prodüksiyonu ile ilgili kaçınmanız gereken 5 tuzak:

1-Tekli Sabit Sürücüler: Tekli sürücüler ses ve video prodüksiyonları adına donanımsal yetersizliklere sebebiyet verebilir. Büyük ve sabit işlemler dar sürücünüzde boğulabilir ve sizi yavaşlatabilir. SSD bu konuda en iyi alternatiflerden biridir. SSD’niz olmasa bile, ses ve video dosyalarınızı ayrı bir çalışma sürücüsüne almak büyük bir fark yaratacaktır (Usb,harddisk). Büyük bir trafik sıkışıklığı ve gitmek istediğiniz yere uzanan 3 farklı yol olduğunu düşünün. Bu çerçevede proje dosyalarınızı ve örneklerinizi işletim sisteminizden ayrı sürücülere taşımanız trafikten kurtularak hedefe ulaşmanız anlamında büyük önem taşır.

2-Gereksiz Grafik Kullanımı:

Yüksek kaliteli duvar kağıtları, canlı arka planlar, dosya animasyonları çok renkli ve eğlenceli görünebilir. Bu tarz görsel öğeler işletim sisteminizi fütürist ve hoş görünmesine katkıda bulunur. Ancak sisteminizde devam etmekte olan projelere zarar verebilir ve bilgisayarınızın işlem hızını zorlar. Yapacağınız ilk işlerden biri prodüksiyon yazılım programlarını kurmadan önce bu tarz görsel öğeleri sınırlamaktır.

3-Oyunlar:

Birçoğumuzun oyunları sevmesi ve oynamasına karşın oyunlar bilgisayar belleğinizde ciddi bir yer kaplar. İkincisi, oyun oynamadığınız zamanlarda bile 7/24 arka planınızda çalışan ‘’Steam’’ gibi dijital servisler işlemlerine devam ederek bilgisayarınıza zarar verir. Prodüksiyona başlamadan önce, mutlaka oyunlarınızı başka bir bilgisayara aktarın. Oyunlara veda etmekte bir opsiyon, ileri ki zamanlarda bize teşekkür edeceksiniz.

4-Katmanlı ve Yükseltilmiş İşletim Sistemleri:

Ömür boyunca birçok işletim sistemi güncellemesi olacaktır ve ardı arkası kesilmeyen bu güncellemeleri birkaç kez sınırında olmak üzere yapmalısınız. Fark yaratan ve bilgisayarınızın diğer sistemlerine de pozitif etki sağlayabilecek güncelleştirmeleri yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

5-Gereksiz Sürücüler, Tercihler ve Kontrol Panelleri:

İndirme işlemleri ve sistem tercihleri, her zaman çalışan yardımcı uygulamalarla boğuşur. Arkadan çalışan ve pek fazla kullanmadığınız birçok uygulama var. Arka planınızda ve kontrol panelinizde nelerin yayınlandığına dair bir denetim oluşturun ve gerekli olmayan bütün donanım ve uygulamaları silin.

Stüdyo ve Sahne Ekipmanları için burayı tıklayın.

Sonar House hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.

Yorum yapın

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin